answer with explanation Show Answer: Option A Explanation: cost price $=4700+800=5500$selling price $=5800$gain $=5800-5500=300$gain percent $=\dfrac{300×100}{5500}$ $=\dfrac{60}{11}\%=5\dfrac{5}{11}\%$
answer with explanation Answer: Option A Explanation: Solution 1reference: formula 1$25=\dfrac{(20-x)100}{x}\\ \Rightarrow x=4(20-x)\\ \Rightarrow 5x=80\\ \Rightarrow x=16$ Solution 2Let cost price of one article $=1$Then, cost price of $20$ articles $=20$Given that cost price of $20$ articles = selling price of $x$ articles.Therefore, selling price of $x$ articles $=20$$\Rightarrow$ selling price of $20$ articles $=\dfrac{20×20}{x}=\dfrac{400}{x}$$20×\dfrac{125}{100}=\dfrac{400}{x}\\ \Rightarrow x=16$ Solution 3Let cost price of one article $=1$selling price of $x$ articles= cost price of $20$ articles$=20$cost price of $x$ articles $=x$$x×\dfrac{125}{100}=20\\ \Rightarrow x=16$
answer with explanation Answer: Option D Explanation: Solution 1Let cost price $=x$selling price $=y$Then, profit $=y-x$If selling price is doubled,selling price $=2y$profit $=2y-x$$2y-x=3(y-x)\\ \Rightarrow 2y-x=3y-3x\\ \Rightarrow y=2x$profit $=(y-x)=(2x-x)=x$profit percent $=\dfrac{x×100}{x}=100\%$ Solution 2If selling price is doubled, the profit triples.In this case, amount of increase in the selling price is equal to amount of increase in the profit. Therefore,selling price = $2$ × profit$\Rightarrow$ selling price - profit = profit$\Rightarrow$ cost price = profit$\Rightarrow$ profit percent $=100\%$ Solution 3($2$ sp - cp) $=3$(sp - cp)$\Rightarrow$ sp $=2$ cp$\Rightarrow$ sp - cp = cp$\Rightarrow$ profit = cp$\Rightarrow$ profit percent $=100\%$
answer with explanation Answer: Option C Explanation: Let cost price $=100$Then, profit $=320$selling price $=100+320=420$new cost price $=125$profit $=420-125=295$Required percentage $=\dfrac{295×100}{420}$$=\dfrac{1475}{21}\% \approx 70\%$
answer with explanation Answer: Option A Explanation: Solution 1reference: formula 2Let required number $=x$$20=\left(\dfrac{6×1}{x×1}-1\right)100\\ \Rightarrow \dfrac{1}{5}=\dfrac{6}{x}-1\\ \Rightarrow \dfrac{6}{5}=\dfrac{6}{x}\\ \Rightarrow x=5$ Solution 2cost price of $6$ bananas $=1$gain $=20\%$selling price of $6$ bananas $=1×\dfrac{120}{100}=\dfrac{12}{10}$Number of bananas he should sell for $\text{Rs. }1$ for a gain of $20\%$$=6×\dfrac{10}{12}=5$ Solution 3cost price of $1$ banana $=\dfrac{1}{6}$gain $=20\%$selling price of $1$ banana $=\dfrac{1}{6}×\dfrac{120}{100}=\dfrac{1}{5}$Therefore, number of bananas he should sell for $\text{Rs. }1$ for a gain of $20\%$$=5$ Set 1Set 2Set 3Set 4Set 5Set 6
in 2nd question solve in $\text{s.p}=\text{c.p}+\text{c.p}×\dfrac{\text{profit}\%}{100}$ in these formula using ans is $25$ but u take in $16$ how is come in 2nd question solve in $\text{s.p}=\text{c.p}+\text{c.p}×\dfrac{\text{profit}\%}{100}$ in these formula using ans is $25$ but u take in $16$ how is comea shop keeper sold a furniture for rs. 32000 and lost 20%. calculate the maximum retail price a shop keeper sold a furniture for rs. 32000 and lost 20%. calculate the maximum retail priceLet the retail price be xhe lost 20% by selling it at 32000.that means he sold item at 80% of retail price.80x/100=32000x=40000 maximum retail price is 40,000 Let the retail price be xhe lost 20% by selling it at 32000.that means he sold item at 80% of retail price.80x/100=32000x=40000<p>maximum retail price is 40,000</p>he lost 20% by selling it at 32000.that means he sold item at 80% of retail price.it is wrong to assume like this. The above statement means he sold item at 80% of cost price. Cost price and Maximum Retail Price are different he lost 20% by selling it at 32000.that means he sold item at 80% of retail price.it is wrong to assume like this. The above statement means he sold item at 80% of cost price.<p>Cost price and Maximum Retail Price are different</p>Insufficient data Insufficient data5% of 80% of rs 3000 is 5% of 80% of rs 3000 is80% of Rs.3000 = 3000*80/1005% of 80% of Rs 3000 = 3000*80/100 * 5/100 = 120 80% of Rs.3000 = 3000*80/1005% of 80% of Rs 3000 = 3000*80/100 * 5/100 = 120A man purchased 30 kg of rice at the rate of Rs. 17.5. per kg and another 30 kg rice at a certain rate. He mix the two and sold the entire quantity at the rate of Rs. 18.60/kg and made 20%overall profit.At what Price per kg did he purchased the lot of another 30 kg rice A man purchased 30 kg of rice at the rate of Rs. 17.5. per kg and another 30 kg rice at a certain rate. He mix the two and sold the entire quantity at the rate of Rs. 18.60/kg and made 20%overall profit.At what Price per kg did he purchased the lot of another 30 kg riceLet the price per kg of the other 30 kg rice be xCost price is 30*17.5+30*x = 30(17.5+x)Selling Price = 60*18.60 = Rs.1116Profit is 20%Cost Price * 120/100 = Selling Price30(17.5+x) * 120/100 = 111617.5+x = 31 x = 13.5 Let the price per kg of the other 30 kg rice be xCost price is 30*17.5+30*x = 30(17.5+x)Selling Price = 60*18.60 = Rs.1116Profit is 20%Cost Price * 120/100 = Selling Price30(17.5+x) * 120/100 = 111617.5+x = 31<p>x = 13.5</p>Let me see who is smarter in this group. Answer if u can. A very simple but confusing puzzle.A lady buys goods worth rs.200 from a shop. (shopkeeper selling the goods with zero profit).The lady gives him 1000 rs note. The shopkeeper gets the change from the next shop and keeps 200 for himself and returns rs.800 to d lady. Later the shopkeeper of the next shop comes with the 1000rs note saying "duplicate" and takes his money back."How much LOSS did the shopkeeper face ?"A. 200B. 800C. 1200D. 1800E. 2000F. 1600 G. Other Let me see who is smarter in this group. Answer if u can. A very simple but confusing puzzle.A lady buys goods worth rs.200 from a shop. (shopkeeper selling the goods with zero profit).The lady gives him 1000 rs note. The shopkeeper gets the change from the next shop and keeps 200 for himself and returns rs.800 to d lady. Later the shopkeeper of the next shop comes with the 1000rs note saying "duplicate" and takes his money back."How much LOSS did the shopkeeper face ?"A. 200B. 800C. 1200D. 1800E. 2000F. 1600<p>G. Other</p>1234 ... 13Next1-10 of 128 comments
(use Q&A for new questions)
? LinkCtrl + LImageCtrl + GTableΩSpecial CharacterCtrl + Q NamePlease sign in to post comments |